Blisko dziesięć lat temu napisałem artykuł pod tytułem „Cyfrowa stacja czołowa nie musi być droga.” Był to okres, kiedy cyfrowa telewizja stawiała w Polsce pierwsze kroki. Urządzenia były duże, drogie, pożerały wielkie ilości prądu i często, ze względu na wentylatorowy system chłodzenia, również hałaśliwe. Jak od tej pory zmienił się rynek stacji czołowych? Jakie technologie i rozwiązania obecnie dominują na rynku? Jaką stację czołową wybrać dla hotelu? I czy w ogóle potrzebna jest stacja czołowa?
Obecnie oferta kanałów telewizyjnych nadawanych z nadajników cyfrowych jest dość obszerna. W zależności od regionu w jakim znajduje się obiekt hotelowy i uwzględniając lokalne multipleksy, może to być nawet ponad 30 kanałów. Regiony przygraniczne mogą również odbierać telewizję naszych sąsiadów. Taka liczba kanałów może okazać się wystarczająca dla statystycznego hotelu lub pensjonatu. Czy w takiej sytuacji, potrzebna jest stacja czołowa?
Stacja czołowa – co to jest?
Stacja czołowa to urządzenia składające się z odbiorników i modulatorów lub streamerów czyli urządzeń zmieniających system dystrybucji sygnału telewizyjnego. W zależności od modelu i producenta stacji, po stronie odbiorczej mogą być zainstalowane odbiorniki do odbioru telewizji satelitarnej (DVB-S/S2/SX), naziemnej (DVB-T/T2), kablowej (DVB-C) i strumieni IPTV (SPTS/MPTS). Po stronie wyjściowej modulatory DVB-T, DVB-C i transmitery IPTV (SPTS/MPTS).
Ponieważ systemy telewizji analogowej obecnie są już coraz rzadziej używane, chociaż nadal spotykane w hotelach, celowo pomijam opis tych rozwiązań. Stacje czołowe mogą odbierać kanały niekodowane, jak i kodowane. Niektóre również potrafią zakodować poszczególne kanały lub cały pakiet. Ta ostatnia funkcja nie do końca jest przydatna w hotelach, ale na pewno w sieciach telewizji kablowych, które są zobowiązane do kodowania kanałów telewizyjnych.
Stacja czołowa do hotelu
Czy hotel potrzebuje stacji czołowej, kiedy oferta programowa oparta jest wyłącznie na telewizji naziemnej? Czy pozorna przemiana sygnałów DVB-T na… DVB-T ma sens?
I tak i nie. Na pewno takie rozwiązanie będzie bardzo pożądane w miejscach, gdzie sygnał telewizyjny jest słaby i charakteryzuje się błędami w przesyłanych danych. Oczywiście, w pewnym zakresie. Odbiornik DVB-T w stacji czołowej, pełni rolę regeneratora sygnału. I w miarę możliwości regeneruje odbierany sygnał, aby w hotelowej sieci antenowej dane były już pozbawione błędów. Niestety, takie rozwiązanie nie pomoże w przypadku bardzo zdegradowanego sygnału. W końcu z pustego, to i Salomon nie naleje…
Kolejną wartością dodaną w przypadku zastosowania stacji czołowej do odbioru kanałów naziemnych, to możliwość ułożenia własnych multipleksów oraz zmiany ich częstotliwości. Szczególnie przydatne, jeśli kable koncentryczne zainstalowane w hotelu są kiepskiej jakości i sygnały przesyłane na wysokich częstotliwościach są mocno tłumione. Jeżeli hotel postawił na rozwiązania IPTV, stacja czołowa jest podstawowym i obowiązkowym elementem infrastruktury. Zamienia sygnał ze standardu DVB-T na transmisję w standardzie IP. Bez stacji czołowej, nie będzie działać. Substytuty takiego rozwiązania nie przysługują profesjonalistom.
Jak wybrać stację czołową?
A gdyby hotel chciałby zaoferować gościom coś więcej niż tylko kanały z puli telewizji naziemnej? Na przykład kanały typu Premium – Canal+, HBO, czy obowiązkowe w obiektach biznesowych TVN24? Albo kanały obcojęzyczne dla gości z zagranicy? Dobra stacja czołowa zapewni gościom stabilny, bezawaryjny dostęp do tych kanałów. Rozważmy kilka wersji. Przykładem niech będą urządzenia znanej niemieckiej firmy GSS Grundig Systems, której produkty obecne są od co najmniej kilkunastu lat na rynku Polskim i działają bezawaryjnie. W końcu hasło „made in Germany” zobowiązuje.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli stacji czołowych pochodzących od różnych producentów. Różnią się budową, sposobem konfiguracji, wielkością. Dokonując wyboru proponuję zwrócić uwagę, na dwie ważne cechy urządzeń. Pierwszy, to budowa stacji, bo nadal często spotyka się stacje zbudowane na bazie dużych metalowych skrzynek, które na dodatek chłodzone są wentylatorami. To rozwiązanie rodem z czasów analogowych. Takie urządzenia, wykorzystując starą technologię są nadal produkowane. Instalacja wymaga dużo miejsca, a ze względu na wytwarzany szum z wentylatorów, jeszcze bardziej ogranicza możliwości instalacji.
Drugim bardzo ważnym parametrem, jeśli nie najważniejszym, jest pobór mocy. Przekłada się to bezpośrednio na koszty eksploatacji, które rosną w szybkim tempie. Niektóre urządzenia potrafią „pożreć” nawet 280W! Koszt eksploatacyjny w skali roku, w zależności od ceny kWh może wynieść nawet powyżej 1500 zł. Stacje czołowe z serii GSS.compact zamknięte są w niedużej obudowie chłodzonej pasywnie i nie wydają żadnych szumów – 0dB. Zastosowana w urządzeniach GSS najnowsza technologia przekłada się też bezpośrednio na koszty eksploatacji. W zależności od modelu stacji czołowej z linii GSS.compact zużycie energii waha się od 65 do 80W. To jest trzykrotnie mniej niż rozwiązania innych producentów. Poniżej symulacja kosztów eksploatacji, przy założeniu, że 1 kWh kosztuje 53 gr.
Często zdarza się też, że urządzenia mają bardzo zaawansowane możliwości konfiguracji, których w telewizji hotelowej nie będzie można wykorzystać. Są po prostu zbędne. Jednak, za taką funkcjonalność trzeba zapłacić, kupując urządzenie „na wyrost”. Skoro nigdy te funkcje nie zostaną wykorzystane, to po co przepłacać? Warto dobrać możliwości stacji czołowej do potrzeb hotelu i zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.
Stacje czołowe – polecane modele
Jeżeli hotel chciałby rozszerzyć swoja ofertę telewizyjną o kilka polskich kanałów Premium lub parę obcojęzycznych, dobrym rozwiązaniem byłaby instalacja stacji czołowej GSS.mux. GSS.mux może odebrać sygnały satelitarne z czterech transponderów i w zależności od wersji, przekonwertować do standardu DVB-T lub DVB-C. Ten ostatni, charakteryzuje się zdecydowanie większym dostępnym pasmem, który sięga prawie 50 Mb/s. Standard DVB-T udostępnia niewiele ponad 31 Mb/s. A inaczej mówiąc w standardzie DVB-C możemy przesłać więcej kanałów.
Niestety wszystko tak naprawdę zależy od telewizorów. Jeżeli są to te tańsze, konsumenckie z marketów, to w większości przypadków traktują one standard DVB-C po macoszemu. Dla „prawdziwych” telewizorów hotelowych DVB-C nie stanowi problemu i będzie można te kanały połączyć w jedną listę. Dla zwykłych telewizorów pozostanie ograniczenie ilości kanałów. Takie rozwiązanie to koszt około 1000€. Oczywiście bez VAT.
Jeżeli jednak potrzebujemy dodać tylko niekodowane kanały satelitarne, warto pochylić się nad stacjami czołowymi z serii GSS.compact. Oferta takich polskich kanałów na satelicie Hotbird jest naprawdę uboga, ale zawsze można jeszcze wzbogacić o kilka, głównie muzycznych pozycji. Jednak w ten sposób udostępniamy gościom interesującą ofertę składającą się z kilkudziesięciu programów satelitarnych polskich i obcojęzycznych. Najtańsza stacja czołowa z serii GSS.compact to wersja Lite. Dzięki niej odbierzemy kanały z 16 transponderów satelitarnych pochodzących z czterech polaryzacji. Mamy do dyspozycji albo pełną, niekodowaną ofertę z satelity Hotbird lub Astra, albo wybrane polaryzacje z tych dwóch satelitów.
GSS.compact oznaczona jako STC 4-16 CT oferuje już bardziej rozbudowane możliwości. Odbiór kanałów z pełnego pasma satelitarnego, aż z czterech satelitów (dzięki multiswitchom GSS SCUP 516.1) oraz wbudowany Media Player czyli odtwarzacz filmów reklamowo informacyjnych. Taka funkcjonalność jest obecnie mocno pożądana przez hotele w celu prezentowania swoich dodatkowych usług np. gastronomicznych czy kosmetycznych. Model STC 4-16 CT CI (STC 4-16 IPS CI w wersji IPTV) rozszerza możliwości stacji z serii GSS.compact o odbiór kanałów kodowanych. Stacja posiada 6 gniazd przeznaczonych na moduły CAM.
Najbardziej zaawansowanym technologicznie i jednocześnie najbardziej przyszłościowym modelem stacji czołowej GSS.compact jest MTX 5-16 CT CI. Stacja umożliwia odbiór kanałów telewizyjnych z wielu źródeł. Posiada 6 uniwersalnych odbiorników sygnałów naziemnych DVB-T/T2, satelitarnych DVB-S/S2 i kablowych DVB-C wyposażonych w gniazda na moduły CAM. 10 odbiorników satelitarnych dla kanałów niekodowanych.
Dodatkowo może odebrać kanały telewizyjne przesłane w standardzie IPTV. 16 strumieni w standardzie MPTS i 128 kanałów w standardzie SPTS. Dzięki łatwej konfiguracji, w zależności od potrzeb, można przygotować własne multipleksy. Tak przygotowane pakiety kanałów można przesłać do telewizorów w pokojach gościnnych siecią koncentryczną w standardzie DVB-T lub DVB-C i jednocześnie siecią LAN w standardzie IPTV. Takie rozwiązanie jest idealne, w przypadku, kiedy hotel zamierza w przyszłości przejść na standard IPTV.
Stacja czołowa – ceny
Modernizacje można wprowadzać etapami, bez konieczności zakupu nowej stacji ani wyłączania pokojów z eksploatacji. Koszt stacji czołowej, w zależności od modelu waha się pomiędzy 2 a 4,5 tysiąca Euro. Czas eksploatacji stacji to przeciętnie 7 – 10 lat.
Stacje czołowe GSS.compact to nowoczesne, stabilne i ekonomiczne w eksploatacji urządzenia. Szeroka gama modeli pozwala dobrać odpowiednie urządzenie do potrzeb i zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy nie płacąc za opcje, których się nigdy nie będzie używać. Producent zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, co w przypadku urządzeń niektórych producentów nie jest już tak pewne.
Więcej informacji o stacjach czołowych GSS znajdziesz na stronie ibeeq.com lub bezpośrednio u polskiego przedstawiciela firmy GSS Grundig Systems pod numerem telefonu 794 985 434 biuro@ibeeq.com.