Cyfrowy kanał informacyjny w hotelu cz.1

[pullquote style=”left”]Coraz częściej spotykamy w telewizji hotelowej, wydzielony program na którym hotel prezentuje swoje oferty, usługi, reklamy…
W większości przypadków, jednak forma i jakość prezentowanej treści pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza jeżeli do emisji wykorzystywany jest tani modulator TV w systemie PAL.[/pullquote]
Jeżeli hotel stawia na wysoką jakość swoich usług to zdecydowanie nie może sobie pozwolić na tanie, anachroniczne już rozwiązania. Zwłaszcza jeżeli w obiekcie są zainstalowane nowoczesne telewizory LCD umożliwiające odbiór programów w jakości HD, a emitowane programy są już w jakości cyfrowej. Obecnie programy telewizji naziemnej, nadawane dotychczas analogowo mają swoje odpowiedniki w wersji cyfrowej a programy te odbierane są już na obszarze prawie całego kraju. Uzupełnieniem oferty programowej w hotelu są programy satelitarne odbierane za pośrednictwem cyfrowej stacji czołowej (np. GSS STC-160). Wobec takich cyfrowych “sąsiadów” na liście programów telewizyjnych w hotelu, analogowy program informacyjno-reklamowy jest na z góry przegranej pozycji.

Na rynku dostępnych jest kilka urządzeń zamieniających sygnał analogowy np. z DVD na cyfrowy sygnał w standardzie DVB-T. Jest to jednak rozwiązanie, które poprawia tylko jakość transmisji sygnału i nie może dorównywać jakości programów w pełni cyfrowych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Przykładowo, odtwarzamy film reklamowy z płyty DVD – cyfrowy film z płyty, konwertowany jest do wersji analogowej (każda konwersja przynosi utratę jakości), a następnie analogowo, poprzez złącza cinch lub EURO, przesyłany do modulatora, gdzie zostaje ponownie zamieniony na sygnał cyfrowy. I znowu mamy stratę jakości. Rozwiązanie nie do końca trafione. Dwie konwersje, dwa razy tracimy na jakości. No i oczywiście odpada zupełnie jakość HD.

[custom_frame_right]vod[/custom_frame_right]

Przedstawię rozwiązanie oparte na kasetach HMPT 1000 T i HMPT 1000 C firmy GSS Grundig Sat Systems. Rozwiązanie jest uniwersalne, ponieważ działa z każdym telewizorem, niekoniecznie w wersji dla hoteli. Urządzenia są praktycznie identyczne. Różnica polega na standardzie sygnału wyjściowego – HMPT 1000 T moduluje sygnał w standardzie DVB-T (COFDM), natomiast HMPT 1000 C w standardzie DVB-C (QAM). Kasety umożliwiają zamianę dwóch strumieni MPTS na dwa niezależne strumienie DVB-T lub DVB-C. W przypadku wykorzystania tylko jednego kanału w kasecie, drugi można wykorzystać jako pełnowartościowy odbiornik satelitarny DVB-S2 i retransmitować kanały satelitarne w jakości HD.

Źródłem sygnału jest komputer PC lub inne urządzenie, umożliwiające strumieniowanie danych w standardzie IPTV. Dane przesyłane są po sieci LAN do kasety HMPT 1000, a następnie są modulowane w standardzie DVB – w zależności od wybranej kasety jest to albo DVB-T albo DVB-C. Dzieki temu, możemy odebrać nasz kanał informacyjno-reklamowy na każdym nowoczesnym telewizorze hotelowym.

inż. Piotr Morawski